Nancy by Guy Gilchrist


Comments (40) (Please sign in to comment)

  1. IamJayBluE

    IamJayBluE said, over 2 years ago

    Money, time and energy….

  2. TooOldToBeCool

    TooOldToBeCool said, over 2 years ago

    “Hang on, help is on its way…”

  3. IamJayBluE

    IamJayBluE said, over 2 years ago

    I look back at those “remember when” gift items that you can buy at Bob Evans and some other places, that tells you what happened and how much things cost when you were born…. and I think about how over time costs for everything just crept on up while the world goes around… in my “salad days”, gas was just under or around 60 cents, apartments were only a couple hundred bucks for a decent one, and grocrery prices covered many times what it would cost today… I remember seeing Tastykake baked pies/cakes that can go in a lunchbox @ around a quarter, then by the nineties, went up to fifty, then 75, now the same size costs over a dollar! and the ingredients sure changed, maybe to mostly cut costs for them…. same with just about everything… sigh….

  4. Alexikakos

    Alexikakos said, over 2 years ago

    Remember this from “Babes in Toyland?”

    Annete Funicello “I Can’t do the Sum”

    4 Minutes 16 Seconds (She was a star.)

  5. luckylouie

    luckylouie said, over 2 years ago


    I must have gotten stronger as I’ve gotten older. When i was 20, I couldn’t lift $100 worth of groceries with both arms. Now at 70, i can pick it up with one hand.

  6. Estrelita Phillips

    Estrelita Phillips said, over 2 years ago


    Re: Remember when – Years ago, the school where I went to grade school had a sale and sold a lot of stuff, like their old textbooks – so I bought some of them. The original Dick and Jane readers which we used when i was in first grade showed mother going to the grocery store with the kids. They all WALKED! The kids pulled their little red wagon. When mother got to the store – the signs in the store said that EGGS were SEVEN CENTS per dozen! Lettuce was THREE CENTS per head! Later editions of the same reader had the signs for the cost of the produce all blanked out. But the early readers tell an important tale about the way that we all allowed prices to creep up.

    When I went to high school – we had a particularly good textbook for Home Economics – so I bought a copy when I graduated. That was in the 60s – and even then, our textbook showed the average single-family dwelling plus attached two car garage costing $5,000. There was a section about labor saving devices. One of the devices which the textbook mentioned was an “automatic clothes dryer.” The textbook pointed out that, while that device HAD been invented – they were very expensive and used an incredible amount of energy – which made them expensive to operate also. The textbook went on to observe that it was not likely that these particular labor saving devices would catch on, because it was so simple, cheap and efficient to just string a clothes line in the backyard and hang the clothes out in the sunshine. Then the textbook went on to give instructions for stringing a clothes line, the best types of clothes pins to choose, and the proper way to hang clothes on the line for the maximum efficiency in drying!

    After I graduated from high school – and worked in an office downtown – the rent for our two-bedroom apartment was $100 per month. My roommate and I each paid $50 per month. That price included all utilities – heat, water, electricity, etc. If we spent as much as $7 a week for groceries – it was because we were expecting company! In the offices where I worked – people had HEARD about the new-fangled ELECTRIC typewriters – but most people had never actually seen one. For the most part, we all still used manual typewriters.

    Back in those days – a major innovation was the introduction of Motel 6 and Motel 8. In those days, we KNEW that Motel 6 meant that you could rent a motel room for your family for $6 per night – and the rent included free phone, a free television set and, in some places, free pool privileges! Motel 8 was a little bit swankier – Motel 8 meant that your family could rent a motel room for the night for $8 per night! Nowadays, the average motel room costs MORE per NIGHT than we used to pay for a two-bedroom apartment for a MONTH!

  7. blunebottle

    blunebottle said, over 2 years ago

    Funny…..I always seem to come to the same conclusion, Fritzi!

  8. IamJayBluE

    IamJayBluE said, over 2 years ago

    @Estrelita Phillips Wow! You have some great examples! Come to think of it, it did show, even in our schoolbooks, etc…..That truly is another aspect to go along with it! For a time, we still had our Singer sewing machine, and a Royal brand typewriter (my Grandmother had it from the 30s.). That was also manual. I just LOVED it, and it was MY first typewriter…..

    So many things we knew we could do without then, that people “assume” these days to be “necessary”…. another example to go along with the washing machine and typewriter is the phone/computer…. in agreement with you, instead of just writing a letter, or waiting to see someone or walk over to their house (which would be cheaper and generally good for our health) we just push buttons and the like, and though it’s convenient, it seems to cost more, somewhere.

    Another creeping cost is the family car. I remember watching on the early years of the 2nd version of “The Price Is Right” that the prize cars were between 2-4 thousand…. wow….. Though our family mostly got around by bus. When I was growing up, it was around 35 cents…. then I saw it jump up to 55 cents, 75, 1.10, 1.55….now in the Metro area where I am, it’s $3.50…..

  9. Gator007

    Gator007 said, over 2 years ago

    Honey, don’t we all.

  10. yeahbutt

    yeahbutt said, over 2 years ago

    Fritzi’s speaking for all of us!

  11. Potrzebie

    Potrzebie said, over 2 years ago

    What’s with the hand sign in panel one? No one types like that!

  12. IamJayBluE

    IamJayBluE said, over 2 years ago


    “What’s with the hand sign in panel one? No one types like that!”
    A secret shout out, using the"I love you sign"? Ha ha…
    But probably just a gesture, an unrelated and maybe unconscious positioning of the hand, while she’s not typing….

  13. terek

    terek said, over 2 years ago


  14. IGoPogo4

    IGoPogo4 said, over 2 years ago


    Wow – thanks! How on earth did you ever remember that one? It was one of my favorite movies yet I didn’t recall that scene until your post.

  15. SheriF (DRy vup) MunkyBluz

    SheriF (DRy vup) MunkyBluz said, over 2 years ago

    well…. at least yer not FLAT BUSTED….!!!!

  16. Load the rest of the comments (25).