Arlo and Janis by Jimmy Johnson

Arlo and Janis

Comments (31) (Please sign in to comment)

  1. afficionado

    afficionado said, about 4 years ago

    @Darsan54
    yesterday you sounded like a WB cartoon

  2. Frogman_tg

    Frogman_tg said, about 4 years ago

    Groceries still cost $10 a sack, the only thing is the sacks are a lot smaller and emptier.

  3. TheRealWildWilson

    TheRealWildWilson said, about 4 years ago

    cripes when i was a kid it was like 2 dollars a bag – now I can spend 65 per bag – oy!

  4. Nels Balwit

    Nels Balwit GoComics PRO Member said, about 4 years ago

    When I was young in the early 1960’s. I remember shopping with my Mom. We filled two carts mounding top and bottom. I remember my Mom exclaiming that it was the first time she ever spent $30 on groceries.

  5. stephen.baker

    stephen.baker said, about 4 years ago

    The bad news is you need 5 or 6 sacks, $50 or $60 a trip

  6. olddog1

    olddog1 said, about 4 years ago

    @Nels Balwit

    So I recall. However, my first real punch a time clock job was in 1962. $1.47 per hour. Lots of things have changed.

  7. rusty gate

    rusty gate said, about 4 years ago

    In p.4 at first glance before reading, I thought the table was full of rabbits.

  8. Vince M

    Vince M said, about 4 years ago

    And they do like their plastic sacks there. If I buy five items they find a way to put it in six bags.

  9. ScullyUFO

    ScullyUFO said, about 4 years ago

    hard work American Dream bootstraps land of opportunity freedom education sob

  10. Lee-Anne Griffin

    Lee-Anne Griffin said, about 4 years ago

    How utterly silly. You can still get rich without rich parents. The greatest part of America if you ask me. Of course, you have to work for it. That throws a lot of people.

  11. Olis

    Olis GoComics PRO Member said, about 4 years ago

    Clever!

  12. yaakovashoshana

    yaakovashoshana said, about 4 years ago

    @stephen.baker

    My grocery store has a $100 “Cover Charge.”

  13. twypsi

    twypsi said, about 4 years ago

    Krogers here in Michigan has, cleverly, found a way to take your mind off the rising food costs by giving points toward the purchase of gasoline. I, usually, manage to get .60-.70 cents off per/gallon every month. But, that equates to spending at least $700 per/month for food! Oh well, still gotta eat.

  14. gdogg915

    gdogg915 said, about 4 years ago

    @Lee-Anne Griffin

    Well said Lee-Anne Griffin. Well said.

  15. ABCtexan

    ABCtexan said, about 4 years ago

    @rusty gate

    I thought so too! haha!

  16. Load the rest of the comments (16).