Advertisement

Jeff Stahler for July 14, 2021

  1. Brain guy dancing hg clr
    Concretionist  3 months ago

    Remember the “five and dime” stores? Ours was a Sprouse Reitz (I think is the spelling). That was a fine store for a kid with a nickle burning a hole in his pocket!

     •  Reply
  2. 118d75aa e10a 4fbb a08b 426517d1158b
    ImDaRealAni  3 months ago

    Does anyone really ever go to the dollar store just to buy one thing, though?

     •  Reply
  3. Missing large
    pepwine  3 months ago

    A nickel is worth about a dollar and thirty seven cents today. 1913 to 2021. I worked in Reno for a summer job and usually had silver dollars in my pocket. Made 50 dollars one night on just the red and black. Past 2 am Harrah’s had dime roulette and craps. I learned a lot, and lost some.

    Bill Harrah would have eggs Benedict but no bacon. Just eggs, english muffin and sauce. Loved his car museum.

    He once passed me in one of his Ferrari’s me in my MGA at about 90. Very smooth, just another sunday drive.

    I did not mean to put salt in his morning coffee. It just sort of happened.

    I thought he was very cool.

     •  Reply
  4. Gocomic avatar
    sandpiper  3 months ago

    Everybody is going to try to make it back to pre-covid levels of business income but it will take time. Price hikes are just the first step. And, given the long-needed and long-delayed trend to higher hourly wages, they are likely to become the norm for the next few years.

     •  Reply
  5. Photo
    FrankErnesto  3 months ago

    So? When there were five and dime store the average pay was one dollar per hour. Do the math, thing aren’t all that bad.

     •  Reply
  6. Missing large
    dflak  3 months ago

    We are our own worst enemies when it comes to some of the price increasess.

    Just tell people that there is a shortage and they will pay ANYTHING to get it. Doesn’t matter if it is gasoline, houses or cabbage patch dolls.

     •  Reply
  7. Missing large
    Gen.Flashman  3 months ago

    If you do a comparison of both quality and size between $ stores and regular stores often the $ store is more expensive. For example $1 for a jug of 2% bleach/98% Mexican tap water is not a bargain compared to a jug of 7% bleach for $2.75 at Target/Walmart/HEB.

     •  Reply
  8. Coexist
    Bookworm  3 months ago

    The harsh by-product of a pandemic; the cost of living’s going up while the chance of living’s going down.

     •  Reply
  9. B3b2b771 4dd5 4067 bfef 5ade241cb8c2
    cdward  3 months ago

    We are now paying for the pandemic backlogs.

     •  Reply
  10. Picture
    EdMeiller Premium Member 3 months ago

    Prices have been going up since everyone was born. No surprise now.

     •  Reply
  11. Missing large
    Gen.Flashman  3 months ago

    People should realize that if a product can retail for $1 that is after 2/3 50% mark-ups, transportation, tariffs, storage cost so the actual cost to manufacture is likely $.25-$.35. The same with the $20 toaster likely had manufacturing cost of about $7.

     •  Reply
  12. Missing large
    PraiseofFolly  3 months ago

    I suspect as time goes by that more and more people find our billion-dollar-crybaby is a five-and-ten-cent bore.

     •  Reply
  13. Missing large
    WildChilde  3 months ago

    Frankly, there has been nothing for $1 in my Dollar store for years

     •  Reply
  14. Lord flasheart
    Same2Ubuddy Premium Member 3 months ago

    Thanks, Biden.

     •  Reply
  15. Large pumpkin  1
    Zen-of-Zinfandel  3 months ago

    The online ad for Dollar Tree, it’s all $1 each.

     •  Reply
  16. Z76yv737q
    mysterysciencefreezer  3 months ago

    So… Family Dollar?

     •  Reply
Sign in to comment
Advertisement

More From Jeff Stahler

Advertisement
Advertisement
Advertisement