The Born Loser by Chip Sansom

The Born Loser

Comments (16) (Please sign in to comment)

  1. KasparV

    KasparV said, almost 2 years ago

    I think that’s about normal for me, too.

  2. FlyerTom

    FlyerTom said, almost 2 years ago

    Stay out of the cookie and snacks aisle.

  3. Knightman

    Knightman GoComics PRO Member said, almost 2 years ago

    Must be at a COSTCO"s LOL!

  4. Slywlf

    Slywlf said, almost 2 years ago

    Oh yeah – BTDT. Nowadays I generally avoid that by making a strict shopping list – if I remember to bring it with me…

  5. miqq1234

    miqq1234 said, almost 2 years ago

    …tell me about it

  6. LarryW2LJ

    LarryW2LJ said, almost 2 years ago

    Only $85? I have to shop where he shops!

  7. Thriller87

    Thriller87 said, almost 2 years ago

    Can spend that just on household supplies easily.

  8. Colonel Claus

    Colonel Claus said, almost 2 years ago

    @LarryW2LJ

    Exactly what I was thinking…

  9. angelfiredragon

    angelfiredragon said, almost 2 years ago

    To be honest, with only two people in my household I’ve found it is actually cheaper to eat out and get value items vs making something at home.

    If I had a larger household I’d imagine that would change, but 2-4 dollars per meal eating out is far cheaper that 5 + for homemade stuff.

    question is healthy or not though.

  10. oldman2013

    oldman2013 said, almost 2 years ago

    don’t feel like the lone ranger on that

  11. Tin Can Twidget

    Tin Can Twidget GoComics PRO Member said, almost 2 years ago

    Since nobody else said it - I can remember when $85 would buy a months groceries for a family of four.

  12. Jeff0811

    Jeff0811 said, almost 2 years ago

    The nice thing with meals prepared at home is there are usually leftovers that can be consumed later, as a second meal. So if a meal costs $8.00 to prepare, and it yields 4 servings, equals $2.00 per meal. Going off the value menu a person gets a good deal on empty calories.


    I generally spend my nights off cooking dinner for the family, my wife and two daughters. Left to their own they would rather take the convenience of fast food over the benefits of a balanced meal at home.

  13. Countrysinger1951

    Countrysinger1951 said, almost 2 years ago

    Heck, I can remember when $85.00 would have bought 3 or 4 months or more groceries at my place! Of course, minimum wage was $1.00 back then.

  14. Nun'Ya Bidness

    Nun'Ya Bidness said, almost 2 years ago

    @angelfiredragon

    We use the coupons for fast food quite often!
    Prob’ly not very good for you but very tasty! It’s just us 2 and we do both, and only pay full price if it’s a very special occasion! Like birthdays, Valentines, Anniversary, etc.

  15. angelfiredragon

    angelfiredragon said, almost 2 years ago

    @truecanadianliberal

    I can go to McDonalds and get two McDouble’s and I have one, my wife has one and that is our entire meal and we are satified and good.

    They are a dollar each here, so for $2.12 we just had our entire meal, there is also a mom and pop place here where you can get a full pound of tater babies for 2 dollars and we can’t even eat that all at once.

    I am not talking about ‘value meals’ we do not drink soda, just water…value menu’s is what we do, or coupons.

  16. Load the rest of the comments (1).